ČASOVÁ OSA HP světa podle J.K.R.

18. března 2015 v 14:49 | Capriolina |  Časová osa HP světa
Jak jsem již před pár dny avizovala na Facebooku, konečně došlo na připravovaný projekt, jelikož se mi ho podařilo dokončit. Jedná se o tabulku obsahující časovou osu napříč světem Harryho Pottera, z níž snadno zjistíte, které postavy se mohly znát, které spolu chodily do Bradavic, které se naopak nikdy nesetkaly. Pro mě se podobný nástroj stal zcela nezbytným, protože ráda zasazuji povídky do kontextu, jež co nejvíce odpovídá kánonu a světu stvořenému JKR. Stejně jako KattyV (více o ní v dalším odstavci) se také o tuto tabulku ráda podělím, i když původně vznikla pro mé potřeby. Myslím, že může být užitečná jak pro čtenáře, tak pro ostatní autory. Já na ni budu určitě hodně odkazovat hlavně ve své připravované povídce All Alone She Moves. V následujícím článku uvádím detailní instrukce a informace k práci s tabulkou a poté závěrečné schéma jejích základních funkcí.Heslo: pisalkacapriolina

Tato tabulka se zakládá na původní verzi od KattyV (k viděni zde: http://silenesuple.blog.cz/1410/data-ze-sveta-hp), jíž tímto děkuji za nakopnutí, abych se do něčeho podobného konečně pustila a také za provedení velkého kusu práce.

Co je ovšem oproti její tabulce jiné.

1) Odstranila jsem všechny nekánonické postavy a informace, které v ní byly obsaženy.

2) Provedla jsem kontrolu všech informací a opravila jsem nepřesnosti.

3) Doplnila jsem téměř padesát postav.

4) Striktně rozlišuji informace stoprocentně jisté (dle kánonu nebo dle JKR) a ty, které tak jasné nejsou. Tento bod se týká hlavně roků narození. Pokud je rok nejasný, uvádím to a také zdůvodňuji rok mnou zvolený.

5) Pohrála jsem si s barvičkami.

6) Ke každé postavě jsem doplnila odkaz na její internetový profil, ze kterého jsem čerpala.

7) Ke každé postavě jsem doplnila krátký popis (někdy i jednoslovný) a v mnoha případech také vztahy k dalším postavám (rodiče, děti, sourozenci, manželé/ky).

8) Prvních pět sloupců tabulky (příjmení, jméno, kolej, rok narození a rok úmrtí) jsem nastavila jako "jezdící", takže ať se v čase posunete jakkoli dopředu, stále budete mít tyto informace k dispozici po levé straně.To je snad tak nějak vše... najednou mi přijde, že toho vlastně není až tak moc, ale věřte mi, strávila jsem nad tím dohromady takových třicet, čtyřicet hodin. Možná vice. Přejdu tedy k popisu:

Tabulka obsahuje sloupce s příjmením, jménem, kolejí, rokem narození, rokem úmrtí a pak začínají jednotlivé roky časové osy.

Příjmení

- V drtivé většině případů uváděn český překlad.

- Všechny vdané ženské postavy jsou uvedny pod počeštěným příjmením převzatým od manžela, v závorce je dále uveden infinitiv rodného příjmení. V tabulce tedy nenajdete "Grangerová Hermiona" ale "Weasleyová (r. Granger) Hermiona".

- Všechna příjmení pod sebou schovávají odkaz na profil postavy z Harry Potter Wiki, pro snazší kontrolu údajů a pro lehčí dohledání informací. Stačí na ně kliknout.

- Ve všech "chlívečcích" s příjmením dále najdete komentář k postavě (zobrazitelný jednoduchým najetím kurzoru myši na odpovídající buňku). Uvádím v něm krátce a heslovitě, o koho se jedná, často profesi a v drtivé většině případů (pokud jsou známí) také jejich příbuzné. Příbuzné ženského pohlaví v komentářích uvádím v anglickém tvaru, jež obsahuje jak příjmení rodné, tak příjmení manžela. Příklady: "Molly Prewett-Weasley", "Narcissa Black-Malfoy". Považuji to za přehlednější a usnadňuje to orientaci (o koho jde, v jakém je ke komu vztahu). U dětí často uvádím jen křestní jména.

Jméno

Tady netřeba dodat nic zvláštního. V drtivé většině případů je uveden český překlad křestního jméno, u pár jedinců také přesdívka (např. Potterová (r. Weasley) Ginevra Molly "Ginny").

Kolej

- Barvičky v případě jednotlivých kolejí.
- Otazník "?", pokud kolej není známá.
- Slovíčko "žádná", pokud osoba je kouzelník, ale nenavštěvovala Bradavice.
- Slovíčko "mudla", pokud je osoba mudla, tedy nenavštěvovala Bradavice.


Rok narození

Tohle je trochu složitější.

Typologie dat narození je rozlišena barevně: klasicky černá čísla značí jistou informaci (dle kánonu nebo JKR), zelenkavý rok označuje narození ve známém intervalu (u některých postav se jedná pouze o dva možné roky, někdy o rozmezí pár let, někdy je jisté jen, že se narodili před určitým datem), světle modrá označuje zcela neznámý rok narození.

V komentáři jsou uvedeny případné detaily. Pokud známe i den nebo měsíc narození, je to uvedeno. Pokud je rok narození ve známém intervalu, je tento interval uveden a byl zvolen rok v jeho rozmení (dle logiky kánonu/JKR, může být lehce náhodně, případně je uvedeno, proč byl zvolen). Pokud je rok zcela neznámý, byl opět zvolen náhodně, případně dle velmi slabé logiky předlohy (např. smrtijed bojující v první kouzelnické válce musel před jejím propuknutím nebo v průběhu dosáhnout cca 17ti let, spíše více) - tady je vždy uvedeno, proč byl rok zvolen.

Příklady:


Rok úmrtí

Zde to funguje podobně jako u data narození. Uvádím černě jistý rok úmrtí, zelenkavě úmrtí v intervalu. Zcela neznámý rok úmrtí neuvádím. V komentářích jsou případně den a měsíc a další detaily.

Časová osa

Tady jsem se vyřádila. Pokud jde o organizaci, tak v prvním řádku všech sloupců je uveden rok. V chlívku, kde se sloupec konkrétního roku protíná s řádkem postavy, je uveden její věk. Pokud je políčko prázdné, postava ještě nebo už nežije. Pokud je v něm uvedena nula, jedná se o rok narození.


Barevné pozadí buněk se řídí následujícími pravidly:

- postavy s jistým rokem narození (dle kánonu nebo JKR), tedy jistým věkem v daném roce, jistým rokem nástupu do Bradavic atd., mají pozadí buněk v odstínech šedé a modré,

- postavy s rokem narození v daném intervalu nebo se zcela neznámým rokem narození, tedy jejich věk v daném roce i nástup do Bradavic nejsou přesné, jsou v buňkách s pozadím v odstíněch oranžové,

- buňky v odstínech fialové jsou vyhrazeny postavám, které nefigurují v kánonu, ale byly vytvořeny JKR.

Všechny roky v časové ose jsou uvedeny vždy černou barvou kromě těch, které jsem odvodila od zcela neznámého data narození. Pak jsou uvedeny světle modrou barvou (stejně jako ve sloupci s daty narození).

V ose dále najdete:

- školní docházku do BRADAVIC. Buňky jsou v tmavších odstínech barvy, jež odpovídá přesnosti informace. Nástup do prvního ročníku je označen odstínem nejtmavším.

- Některé VÝZNAMNÉ UDÁLOSTI. Ty jsem vkládala spíše náhodně, když jsem na ně narazila při vyhledávání informací. Jedná se o svatby, narození dětí, školní či pracovní události a mnohé další. Jsou uvedeny vždy v komentáři buňky s červeným rohem a zobrazíte je najetím kurzoru myši na takový "chlíveček".


Práce s tabulkou

Data si můžete libovolně řadit. Řazení abecední je výhodnější, když chci rychle najít konkrétní postavu. Když mě zajímá, s kým které postavy chodily do školy, můžu si tabulku seřadit dle sloupce D podle roku narození. Když mě zajímá, kdo všechno (bohužel) zemřel při závěrečné bitvě, seřadím si je dle slupouce F a roku úmrtí.

Do tabulky lze přidávat další postavy, informace, data. Všechny v ní obsažené informace lze také měnit či upravovat. Pokud například nesouhlasíte s datem narození některé postavy (nebo se Vám nehodí do krámu např. v povídce, na níž pracujete), jednoduše ho změnte ve sloupci "Narození". Celý následující řádek a časová osa je na tento chlívek vázaná, budete tedy muset upravit jen roky, které se s předchozím nastavením přímo nekryjí a také jejich barevné nastavení.

Pokud zjistíte, že je v nějakém údaji chyba, nezměnte si ho, prosím, jen u sebe, ale dejte mi také vědět.

ZÁVĚREČNÉ SHRNUTÍ NEJDŮLEŽITĚJŠÍCH FUNKCÍ TABULKY:
A/N: Veškeré informace jsem čerpala ze stránek ŠÍLENÉ ŠUPLE a HARRY POTTER WIKI. Samozřejmě nejsem neomylná a za poměrně krátký čas jsem tabulku narvala neuvěřitelným množstvím informací, takže pokud odhalíte nějakou nepřesnost, případně chybku, dejte mi určitě vědět. Pokud budete mít s tabulkou nějaký problém, případně se Vám nebude chtít otevřít, také mě kontaktujte. Průběžně budu také nadále dodávat další postavy. Pokud máte o nějakou konkrétní zájem, můžete mi o ní napsat v komentářích nebo e-mailem (capriolinadragony@gmail.com).
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Yanica Yanica | E-mail | 6. dubna 2015 v 21:57 | Reagovat

No to je skvelá a záslužná práca, a dúfam, že mi to pomôže zorientovať sa v HP, lebo sa priznám nie som nejaký veľký fanda!!! :-)  ;-)  :-D
Ak môžem poprosiť zaslať na e-mail.

2 Yanica Yanica | 6. dubna 2015 v 21:58 | Reagovat

[1]: Sorry, teraz som zbadala ten odkaz na stiahnutie a heslo :-? O_O :D

3 capriolina capriolina | E-mail | Web | 6. dubna 2015 v 22:18 | Reagovat

[1]: Doufám, že Ti tabulka bude k užitku. :) Jestli se úplně neorientuješ, tak by mohla pomoci. Jsou tam právě i odkazy na profily postav (v angličtině) pro více detailů. :) Kdyby cokoli, tak dej vědět.

4 KattyV KattyV | 3. srpna 2016 v 15:10 | Reagovat

To je prima, že se někdo chopil mé polovičaté tabulky a dotáhl ji k daleko větší dokonalosti.
Dobře vím, jaký kus práce jsi musela udělat. Opravdu oceňuju. ;-)

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.